9.12.15

Tunnid aastavahetusel

UUS TEADE!
Seoses Robotite Jõuluööga toimuvad tunnid järgmiselt:
järgmine tund ongi robotite jõuluöö.
See toimub 29.dets. algusega 18.00 JA ALGUSEGA MITTE KULLOS!
Jõuluöö lõpeb 30. dets. 9.00 kuna mina pean minema tööle!
LOE ERALDI POSTITUST ROBOTITE JÕULUÖÖ!

Tavalised tunnid algavad alates 4.jaanuarist.

Robotite Jõuluöö

TÄHELEPANU TÄIENDAN SEDA POSTITUST!

Robotite Jõuluöö toimub 29.detsember 18.00 kuni 30. dets. 9.00.

KOGUNEME 29.DETSEMBRIL KELL 18.00 Swedbanga ette Tõnismäel aadressiga Liivalaia 8. Sealt läheme jala Mudelihalli mis on Swedbanga taga hoovis. Vaata www.mudelihall.ee (lehe vaatamiseks vajalik Facebooki konto).

KAART

https://www.google.ee/maps/place/Mudelihall/@59.4262769,24.7444197,17z/data=!3m1!4b1!4m7!1m4!3m3!1s0x469294988d2e69f3:0x9573062ffec6c868!2sLiivalaia+8,+10134+Tallinn!3b1!3m1!1s0x469294987dc12e33:0x6ef931aade52477

Kaasa palun võtta vahetusjalatsid ja 5 EUR-i. Riietus sportlik. Saame sõita 2 tundi puldiautodega ja meid õpetab Euroopa meister Jörg. Sinna võib sõbrad kaasa võtta kui neil 5 EUR-i on.

Umbes kell 20.00 hakkame liikuma Kullo poole. Saan Teie asjad võtta oma auto peale aga kohale peate jõudma iseseisvalt. Millisest uksest sisse saame ei ole veel teada.
Saab ja võib varem ära minna. Ei pea öö läbi Kullos olema!

Mida teeme:
Ehitame roboteid
Mängime
Teeme mõned inseneriharjutused
Väsime ära ja magame
Saeme, viilime ja puurime
Kõigile on Kullolt pakike kommi
Teeme suuri plaane
Saab laserpingiga lõigata
Ehitame Lego NXT ja EV3 roboteid
Sõidame taskaalulauaga
Tutvume Arduino robotiga


ON IDEE TEHA PANNKOOKE JA KARTULISALATIT!

Pliit, pann, kulp ja pannkoogijahu on minu poolt! Päästemaet on jälle kutsutud! Kartulisalati jaoks palun kaasa võtta 1-2 kartulit (võivad olla keedetud või keetmata), natuke vorsti ja 1-2 muna (keedetud või keetmata). Poti ja muu eest hoolitsen mina. Plaanime teha ühise laua ja kaasa võib võtta söömiseks kõike mida heaks arvate. Sobib nii soolane kui magus. Kindlasti varuge joodavat!

MIS TULEB KAASA VÕTTA!

  1. 5 EUR-i Mudelihalli
  2. Vahetusjalatsid
  3. 1-2 kartulit
  4. 1-2 muna
  5. natuke vorsti
  6. magamiskott
  7. alusmatt põrandal magamiseks
  8. omale juua
  9. oma lemmikmängud ja muud asjad
  10. ... kui veel meelde tuleb siis lisan



8.12.15

Robotexi tulemused

Kas kellelgi on pilte või videoklippe Kullo poiste esimemisest? Minul polnud aega ajalugu jäädvustada.

Kullo poistel läks hästi. Mikk tegi omale toreda sünnipäevakingi pühapäeval kui võitis veeralli. Gregor ja Rain olid kuni viimase võistleja teise katseni kolmandal kohal ja rootslasel õnnestus nad neljandaks suruda. Labürindi läbisid Miku ja Oti robotid 4. ja 5. koha vääriliselt. Lego sumoga tuli Andreas ka arvatavasti 24 tugevama hulka. Märten oli 14. ja Miku joonejälgimise tulemus oli 37. Õbaõnnestusid õpetaja Mait ja folkreisimisega Mikk ja Karl.

Panin videod torusse!


Karl vasakul ja Mikk paremal


Joonerada


Ka robot



Joonekad


Liikur




Talveuni

19.11.15

Robotexi treening

Laupäeval on Tehnika Ülikooli spordihoones treening. Algus 14.00 kuni 18.00. Kaasa vahetusjalatsid!


Instrutec 2015 näitus

Tuletan meelde, et viimast päeva saab külastada Pirita teel Näituseväljakul tehnikanäitust.

Vaata lisainfot http://www.fair.ee/instrutec/ Õpilase pilet 2,5 EUR-i.


18.10.15

Arvuti ehitamine

Vastavalt tungivale sügisesele soovile asusime ehitama arvutit. Kahjuks ei usutud, et sellega saab lihtsalt hakkama kuni jõuame süsteemi paigalduseni. Lauarvuti ehitamise jätsime suuruse tõttu kõrvale ja valisime Raspberry PI. Selguski, et pistikuid peaaegu ei ole võimalik valesti panna ning elektriline osa sai mõne minutiga valmis. Toiteadapterina kasutasime Samsungi mobiili adapterit 5V ja voolutugevusega 0,8A (800mA). Seda on vähem kui soovitatakse aga hetkel paremat ei ole.
Kuna tunnis oli ainult üks monitor siis jäi mõnele mehele op süsteemi paigaldamine segaseks. Panen siia kirjelduse mida mina ja Oskar tegime.
1. Laadisin lauaarvutisse lehelt raspberrypi.org NOOBS täisversiooni laiendiga ZIP. Selgus, et ei teatud mis see ZIP on ja eriti mida selle failiga edasi teha.
2. Tuleb teada kuhu kausta konkreetses arvutis fail alla laeti ning lahti pakkida, milleks võib vanemas Windowsis vaja minna eraldi programmi.
3. Tuleb kõik lahtipakitud failid kopeerida SD kaardile. Kaart peab olema vähemalt 8GB ja klass10.
4. Kontrolli veel kord, et toide ei ole ühendatud ja klaviatuur, hiir ning HDMI monitor on ühendatud.
5. Kuna lülitit ei ole ühenda toide mikro USB pesasse.
6. Raspberry PI alustab laadimist ning saab valida omale sobiva op süsteemi.
7. Edasine on juba vastavalt kliendi soovile. Oli õpilasi kes ei soovinud Raspbiani vaid midagi muud katsetada...

Kuna meil on kasutada 3 Raspberry PI-d siis on vaja kaasa võtta mikro SD kaart ja teha omale sobiv op süsteem!

ABIPALVE!
Meil on 3 Raspberryt aga puudu on HDMI või DVI sisendiga monitore. Mida väiksemaid seda parem! Vaja oleks veel USB otsaga klaviatuure ja hiiri. Äkki vedeleb kasutult sahtlinurgas?

JA OLIGI ARVUTI VALMIS!





5.10.15

Astronoomia

Käisin täna Energeetika Avastuskeskuses ja julgen Teile soovitada vabavara Stellarium.

Keda vähegi huvitab taevalaotus ja meie tühisus selles maailmas leiab sealt kinnitust. 3D graafika kaarti mul arvutis ei ole aga plaanin proovida sellest hoolimata. Seda programmi kasutavad paljud tähistaeva uurijad ja planetaariumid. Päris huvitav oli kosmoses lennata ja kuul käia. Tasub proovida!


Üks võimalik ekraanivaade lehelt www.stellarium.org

27.9.15

Kuuvarjutus 28. september varahommikul

Tekstid on võetud Delfist!

28. septembri varahommikul on Eestis võimalik näha täielikku kuuvarjutust.
Varjutus algab kell 3.12, kui Kuu liigub Maa poolvarju ja Kuu ketas hakkab
ühest küljest tuhmuma ning algab poolvarjuline varjutus.
Kuu kerget tuhmumist ja poolvarjulist varjutust on palja silmaga keeruline märgata, kuid fotoaparaadi seadeid kontrollides saab selle pildile jäädvustada.
Kell 4.07 siseneb aga Kuu Maa täisvarju piirkonda. Sel ajal hakkab Kuu ketta üks äär võtma kerget punakat varjundit ja algab osaline kuuvarjutus. Kui kogu Kuu on punakaks värvunud ongi käes täieliku kuuvarjutuse aeg.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Pühapäeva öösel vastu esmaspäeva kella 3.12-st kuni 7.25-ni saab Eestis vaadelda täielikku superkuuvarjutust ja veel kolmekordset - võime näha kõiki kolme ehk poolvarju, osalise varju ja täisvarju faasi. Järgmine kord näeb sellist taevast sündmust on alles 2033. aasta suvel. Tõraveres saab pühapäeva õhtul kell 20-22 ka superkuud vaadelda.
Keskmiselt iga 14. täiskuu on nn superkuu, ehk paistab erakordselt suurena, olles oma veidi väljavenitatud orbiidil kõige lähemal Maale. Superkuu pole seega just haruldane nähtus. Küll on haruldane see, mida me võime näha 27. septembril, kui just õiges kohas oma planeedil viibime.
Juba 33 aastat pole midagi sellist näha olnud, kuid 27. septembril peaks sattuma ühele ajale Kuu lähenemine meie planeedile, ehk siis superkuu ja kuuvarjutus, kui Maa läheb Kuu ja Päikese vahelt läbi. Suurem osa maakerast peaks sel ajal saama osa superkuuvarjutusest, mis kestab enam kui tunni, vahendab SciTechDaily. NASA kinnitusel peaks kuu sel ajal olema perigees, ehk kõige lähimas punktis Maale ja paistma seega meile erakordselt suurena - perigees on Kuu maale 50 000 kilomeetrit lähemal kui oma orbiidi kaugeimas punktis ehk apogees ja paistab seega 14% suurema ja 30% eredamana.
Tunni ja 12 minuti jooksul sel päeval neelab Maa vari järkjärgult kogu Kuu, kuna planeet liigub läbi Päikese ja Kuu vahelt. NASA Goddardi keskuse teadlased on arvutanud kuuvarjutuste rütmi ette tervelt tuhande aasta peale, 21. sajandil peaks kuuvarjutusi nägema 228 korda. Viimatine superkuu ja kuuvarjutuse sattumine ühele ajale oli aastal 1982 ja järgmist pole oodata enne aastat 2033. Niisiis 2015. aasta 27.-28. septembri ööl on mõtet pilgud taevasse suunata. Ka järgmist täielikku kuuvarjutust on Eestist näha alles 2018. aastal.
Mis kell mida näeb?
Forte sõnul peaks Tallinna kohal kuuvarjutus olema esmaspäeva varahommikul täielikult nähtav, algusega kell 4.07, tipuga kell 5.47 ja lõpuga kell 7.25.
Tartu Tähetorn teab, et varjutus algab kell 3.12, kui Kuu liigub Maa poolvarju ja Kuu ketas hakkab ühest küljest tuhmuma ning algab poolvarjuline varjutus.
Kell 4.07 siseneb aga Kuu Maa täisvarju piirkonda. Sel ajal hakkab Kuu ketta üks äär võtma kerget punakat varjundit ja algab osaline kuuvarjutus. Kui kogu Kuu on punakaks värvunud ongi käes täieliku kuuvarjutuse aeg. Täielik kuuvarjutus saabub kell 5.11. Kuu paistab täieliku varjutuse ajal punakas, sest siis peegeldub Kuult tagasi Päikeselt tulev valgus, mis jõuab sinna läbi Maa atmosfääri. Kui Maa atmosfääris on aga palju tolmu - näiteks kui on toimunud mõni suur vulkaanipurse - siis ei pruugi täieliku kuuvarjutuse ajal olla Kuud eriti hästi näha, sest sellisel juhul ei jõua Kuule piisavalt valgust. Seekordne kuuvarjutus on hea võimalus näha kõiki kolme - poolvarju, osalise varju ja täisvarju faasi.
Täielik varjutus lõpeb kell 6.23 ning sealt edasi on uuesti võimalik näha osalist varjutust. Kui Kuu Maa varjust uuesti välja jõuab, on Kuu Eestis aga juba loojunud.

Kiirete protsesside kirjeldamise näide

Kiiretest protsessidest arusaamiseks paar näidet



Mida teha robotiringist vabal ajal ja kui kooli minna ei taha

RAKETT 69


Kuni 2. oktoobrini saavad gümnasistid kandideerida Rakett 69 osaliseks. Panen siia lingi ja minge saama uusi kogemusi RAKETT 69



MÄNGUDE KONKURSS

Osale mängude konkursil kuni 8. oktoober. Info leiad siit MÄNGUDE KONKURSS

NO PAIN NO GAME

Mängude valmistamise võistlus
Oled mänguhuviline ja sinu fantaasial pole piire? Goethe Instituut kuulutab välja mängude valmistamise võistluse! Nüüd on aeg kõige ägedamad ideed kokku koguda ja nende põhjal, kas iseseisvalt, koos sõbra või terve klassiga üks uus ja ja põnev mäng välja mõelda. See võib olla nii spordi-, laua-, arvuti- või sõnamäng – oluline on meeles pidada, et ise tehtud on hästi tehtud. Mängu juurde lisa kindlasti mängu tutvustus ja reeglid. Need kirjuta paberile või filmi maksimaalselt 5-minutilisse videosse ja saada meile. Iga kooliastme kolmele parimale on välja pandud lahedad auhinnad. Seega, pea meeles! Mängude tähtaeg on 8. oktoober ja need võib saata nii postiga, e-postiga kui ka ise Goethe Instituuti kohale tuua. Parimaid töid eksponeeritakse Eesti Arhitektuurimuuseumis koos näitusega „No pain no game“!
Mis: mängu teemaline konkurss
Kellele: igas vanuses kooliõpilastele
Tingimused: digitaalne või füüsiline mäng koos tutvustuse ja reeglitega
Tähtaeg: 8. oktoober
Kuhu mängud saata: Goethe-Institut Estland, Toom-Kuninga 11, 15048 Tallinn või helena.kaasik@tallinn.goethe.org
Auhinnad: Carsten Galle muusika workshop, termosed, mälupulgad jne.
Valmis olla, läks!

24.9.15

Esinemine Solarises

Kõik kes olid nõus osalema Solarise Apollo esinemisel on oodatud eelnimetatud kohas koos robotitega 3. oktoober kell 11.00 Solarise Apollo raamatupoes. Hirmus keeruline sõnastus aga kohal võiks olla umbes täpselt sest esinemine algab kell 11.30. Robotid kaasa, akud laetud ja edu meile! Saate näha elusat näitlejat Venno Loosaar-t!


1.9.15

Tunnid septembri algul

Kuna on veel veidi segadust siis vanakeste tunnid algavad järgmisel nädalal. Olin täna 1. sept. Aabitsapeol ja ei julgenud lubada ,et jõuan tundide alguseks Kullosse kohale. Akende pesuga seoses on klassis lisaks tavalisele segadusele mõnevõrra suurem segadus.
Uute õpilaste lastevanemate jaoks olen Kullos 2-4.sept. alates 18.00. Saab tulla vestlema ja oma soove arutama. Uute esimene tund on 7. sept.kell 18.00. Ema või isa kaasa võtta on ainult hea näitaja.
Väga palju vanemaid õpilasi on otsustanud tagasi tulla. Selle üle on ainult hea meel. Preemiaks on kodune ülesanne vanadele õpilastele. Mida soovite, et õpetataks teoorias ja mida tahaksite valmis ehitada. Andke mulle teada ja arutame esimestes tundides. Kullos on nüüd laserpink ja CNC frees mida oleme teoorias õppinud ja kaugelt näinud. Püüame neid praktiliselt kasutama hakata. Käisin suve hakul ka Rasbperry PI koolitusel. Ehk suudan teid nüüd rohkem aidata.

30.8.15

Uus õppeaasta

Registreerumine on lõppenud ja kohad on täis. Kuna huvi oli suur siis osa õpilasi pääseb robotitega tegelema elektroonika ringis. Seega on sellel aastal jälle veidi segadust.
Eelmiste aastate õpilased on oodatud kiirele kohtumisele 31.august 18.00. Tunnid hakkavad toimuma T ja N algusega 18.00.
Uued õpilased on oodatud 7.septembril 18.00 ja tunnid hakkavad toimuma E ja K algusega 18.00.

21.7.15

Miku tegemised

Üks aktiivne robotipoiss mängib jalgpalli ja on hetkel Ameerikas. Tema tegemisi näeb sellest blogist ameerika2015.blogspot.com Edu talle seal kaugel!


5.6.15

Lennundusmuuseumi sõit

SÕITMINE TOIMUB!!!

sain just bussi ja tankisin. Väljasõit Kullo kõrvalt kell 7.00. Kaasa kokkulepitud asjad!

20.5.15

Järgmine tund, viimane tund ja peale viimast tundi.

TÄHELEPANU!
Esmaspäevane teooria Christopheri isaga lükkub kolmapäevaks!

Järgmise algajate tunni (esmaspäeval) õpetaja on Christopheri isa. Juttu tuleb nendest mustadest kastidest, mis täna meie klassi jõudsid.

Tunnid lõpevad algajatel 3.juunil ja edasijõudnutel 4.juunil. Juba on avatud registreerimine järgmise õppeaasta gruppidesse. See kehtib ka vanakestele. Seega iga aasta tuleb uuesti registreeruda.

6-7. juunil on organiseerimisel sõit Eesti Lennundusmuuseumi lennupäevale koos mudellennu ringi õpilastega. Bussis on 9 kohta ja 2 kohta on robotipoistele. Programmil on 2 varianti - lühike ja pikk.
LÜHIKE: Väljasõit laupäeval 6. juuni hommikul vara ja otse Lennundusmuuseumi. Tutvumine näitusega. Mudellendurite esinemised peaks olema 16.00 kuni 18.00. Peale seda tagasi Tallinna.
PIKK: Väljasõit laupäeva 6. juuni hommikul. Saabumine Lennundusmuuseumi ja tutvumine näitusega. Kell 17.00 umbes sõit Viljandisse vaatama laevamudelite võistlust ja tutvuma Hansapäevadega. Lennutamine Viljandi lennuväljal ja ööbimine lennuklubi majas. 7.juuni hommikul laevamudelite võistluse vaatamine ja lõunapaiku tagasisõit Tallinna.
Rahalised kulud oleksid bussile diisli ostmine kamba peale. (Buss ei ole Kullo oma). Söök, jook ja ööbimine pika variandi puhul Viljandi Lennuväljal. Hetkel on see veel kokku leppimata ja hind ei ole teada. Kaasa madrats ja magamiskott!

15.5.15

Uue õppeaasta registreerimine

Kullo kodulehel peaks täna 15.mai avatama järgmise aasta registreerimine. TÄHELEPANU!
Algajate grupp Esmaspäev ja Kolmapäev algusega 18.00 ja edasijõudnud Teisipäev ja Neljapäev algusega 18.00. Selle aasta lõpetajatel, kes plaanivad sügisel uuesti tulla hakkavad tunnid seega olema Teisipäev ja Neljapäev. 

7.5.15

Minimaailm 2015

Laupäeval 9.mail kell 10.00-17.00 saab tasuta külastada mudelite näitust. Kohale peaks tulema ka Minide klubi autod. Heal juhul näeb auruveduri töötavat mudelit. Mikk on lubanud tulla joonerobotit sõidutama.


20.4.15

Muumiapäev

Täna õppisime tundma trükimasinat, kassaaparaati ja etiketitrükiga kaalu. Esimene erilist huvi ei pakkunud aga kassalint keriti lahti ja pärast mootori abil osaliselt kokku - nimelt see mis muumia tegemisest üle jäi. Eriti meeldis kaal, millel hetkega omandati etiketi kujundamine ja hinna muutmine ning trükiti üksteise seljale kleebitavaid silte eriliste tekstidega. Piisas ainult 1 kord ette näidata, kui omandati programmeerimise loogika ning küsiti järgmiseks tunniks teist kaalu kuna kõik ei pääsenud löögile. Eriline soov oli, et õpetaja paneks pildi muumiast ülesse.


Muumia robootika klassi ees

15.4.15

Kiirendusvõistlus

Nooremas grupis toimus täna peale kahuri purunemist robotite kiirendusvõistlus. Ülesanne oli sõita ühest mustast joonest teiseni võimalikult kiiresti ja peatuda finisi joonel. Aeg sekundites ja kaugus joonest sentimeetrites liideti ning kõige väiksema punktisummaga meeskond võitis. Meeskonnad olid 2 liikmelised vastavalt Lego kastide tähistele. Kahjuks jäi protokoll klassi laua peale ja tulemused panen hiljem siia ülesse.


Üks harjutussõitudest.

Võistkond Aeg Kaugus Kokku 2 paremat Koht
Bee            2,3  0            2,3       7,1           I
                  2,3  2,5         4,8
                  2,6  3,0          5,6

Cee            2,1  4,0         6,1       10,4         II
                   2,8  1,5        4,3
                   3,1  3,0         6,1

Aaa            2,6  6,0          8,6       10,6        III
                   2,8  1,5
                   2,8  3,5

Dee             18,1 -           88,1      -             4.
                    14,9 -
                    12,1 76


Keda huvitas scratc robot leiab infot  http://www.scratchduino.com/products/robotkit/

Õhukahur tulistamas

Õhukahuri katsetused läksid hästi, kuni õpetaja selle luba küsimata kasutades katki tegi.


Eriti midagi näha pole aga kahur toimis.


Tänu aktiivsetele õpilastele on õpetaja sunnitud Oskari ja Gregori ees vabandama kahuri lõhkumise pärast. Purunes suruõhu paak, mis oli eelpool mainitud õpilaste poolt ebatäpselt koostatud. Viga on suhteliselt lihtsalt parandatav. Kompenseerin homme tekitatud kahju kaua otsitud klaviatuuriga.



31.3.15

Scratch progemine ja muud asjad

Eile tutvustas õpetaja Rain meile Scratch-i. Hoolimata sellest, et õpetaja käib ise kolmandas klassis sai ta tunni andmisega väga hästi hakkama. Õpilased jaotati 3 gruppi, õpetati kuhu ja milleks peab midagi vajutama ning mida peab ekraanil lohistama. Paljundatud olid õppematerjalid iseseisvaks tööks. Ekraanil kassid jooksid ja hüppasid ning tegid koledaid hääli. Tõenäoliselt tegeleti programmeerimisega kodus edasi. Õpilaste tungival soovil panen siia lingi kust Scratch-i leida ja tuletan meelde mida tunni algul õpetaja Rain õpetas:
1. Mine lehele https://scratch.mit.edu/
2. Soovi korral registreeru kasutajaks, siis saad töid salvestada
3. Seadista töökeeleks eesti keel, kui nii soovid
4. Tuleta meelde kuidas tunnis alustati ja siis  EDASI ....!

Skripti kirjutamisel valisime objekti, valisime tausta, valisime kostüümi, määrasime suunad ja ajad ning muutsime objektide suurust. Mõni tublim tiris ja konvertis taustamuusika faile.

TÄHELEPANU!
Kadunud puurpingi padruni võtme otsingul leidsin lisaks võtmele PRILLID! Keegi otsis ja küsis mõni aeg tagasi. Mõlemad kadunud objektid olid rataste kastis!
Prillid saab kätte õpetaja Maidu käest!

3.3.15

Kolmapäev 4.märts

Alustame EV3 tundidega. Kellel on pooleli Arduino projektid võivad tunni vahele jätta. Kes tulevad võiksid kaasa võtta oma läpakad koos Lego softiga. Akud on laetud ja saame alustada!

11.2.15

Stopperi tarkvara ja arduino uudised



Stopperi leiab näiteks siit http://www.xnotestopwatch.com/ 

Arduinole on saadaval uus mootori plaat hinnaga 14.40. plaadike on mõeldud kõrge pingega ja väikese vooluga (0,65A) mootoritele. Info: http://www.ittgroup.ee/et/arduino-lisamoodulid/512-arduino-mootorite-laiendusplaat-a4990.html
Arduino mootorite laiendusplaat A4990

10.1.15

Kuidas leida/kuulata satelliite?

Vastuseks Gregori küsimusele uurisin natuke lisaks ja julgen nüüd mõnda asja Teile soovitada.
Tunnis soovitatud satelliitide jälgimise programm Orbitron töötab rahuldavalt aga leidsin omale sobivama. Gpredict mis võimaldab kujundada oma taevakaardi, lisada satelliidid ja kujundada ekraanipilt omale sobivate andmetega. Tarkvara leib siit http://gpredict.oz9aec.net/ Tuleb ZIP fail alla laadida, lahti pakkida ja käivitada. Setingutes tuleb määrata oma asukoht ja Tallinn on linnade loendis olemas. Järgnevalt kontrollige millist kella kasutate. Mina valisin Local mis tähendab kohalik aeg ning saab arvuti aja sünkroonida täpse aja satelliitidega. Vaadake kas aeg on õige ja teile sobivas formaadis. Järgnevalt tuleks uuendada satelliitide nimistut. EDIT menüüst Update TLE ja From Network. Nüüd on aeg valida huvipakkuvad satelliidid. Valisin ISS mis on rahvusvaheline kosmosejaam ja HST mis on teleskoop Hubble ja loomulikult Estcube1. Ei maksa karta paljusid lühendeid. Esialgu piisab AOS LOS. AOS ütleb millal satelliit nähtavale ilmub ja LOS millal horisondi taha kaob. Radari vaade on ringidega vaade nagu sihik ja seisad ise selle keskel. Kui satelliit üle lendab on teada kuhu vaadata ja kui kõrgele. Ise ei ole veel jälginud ja teleskoopi ka ei ole. Lisaks on huvitavad Iridium sähvatused millest tunnis juttu oli. Need saab samuti programmile lisada ja jälgida. Vaja vähemalt binoklit ja sobivat ilma. Satelliidi lennutrajektoori kuvamiseks tuleb teha parem hiireklõps satellidile ja valida Ground Track.
Rahvusvahelist kosmosejaama peaks saama kuulata võrdlemisi odavate vahenditega. Vaja on käsiraadiojaama sobiva sagedusega. ISS puhul 145,8 MHz ja lihtsat antenni mille ehitamise kirjeldused on internetis saadaval. Raadio püüan laenata aga antenn tuleb omal ehitada.
NSAS lehel on ka kosmonautide tegemiste ajakava üleval aga hetkel ei leia linki ülesse. Viimati osa koristas ja osad hooldasid eluvajalikke süsteeme ning osa ei teinud midagi. Vist magasid. Täiendan hiljem postitust kui selle lehe leian. Kosmonaudid suhtlevad ka vahel raadioamatööridega. Keda huvitab leiab siit tegevust kauemaks kui üks nädalavahetus.



Infot kosmonautide tegevusest leiab siit http://spacestationlive.nasa.gov/timeline/

1.1.15

Head uut aastat!

Head uut aastat ja huvitavat robotiaastat kõigile Teile!
Suured tänud ka toredate vastukajade eest Robotite Jõuluöö kohta. Töötasime rütmis 1,5 tundi tööd ja 1,5 tundi möllu. Ilutulestik läks ilusti ja lumesõja kaotasin mina täiesti võrdses võitluses umbes 15 ühe vastu. Prillid jäid terveks! Kullo maja on püsti ja päästeametit ei olnud seekord vaja. Kohtume taas 5. ja 6. jaanuaril ning äkki on meil käinud päkapikud või näärimees ning saame katsetada midagi uut!

Õpetaja Mait